saldeo

91-341 Łódź

ul. Pojezierska 97 B

Napisz do nas

atax@ataxaudyt.pl

Zadzwoń do nas

+48 502-592-828

26 stycznia 2024

Jak zaksięgować konia ?

 

Księgowanie zakupu konia

 

Podatnicy w toku prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystują różnorodne składniki w tym nawet zwierzęta. Zgodnie z ogólnymi zasadami prawa zwierzęta jako istoty żywe nie są rzeczami, jednak na gruncie przepisów prawa odnoszą się do nich wszystkie regulacje mówiące o rzeczach.

W pierwszej kolejności zauważyć należy, że zgodnie z art. 22 ustawy PIT kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Kosztem uzyskania przychodów jest wydatek, który ma bezpośredni lub pośredni związek z uzyskiwanym przychodem, a nie został wymieniony wśród wydatków nieuznanych za koszty wymienionych w ustawie. Na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia, iż dany wydatek poniesiony został w związku z prowadzoną działalnością w celu osiągnięcia przychodu. Ponadto nie wszystkie wydatki są ujmowane jednorazowo w kosztach uzyskania przychodu, wydatki na zakup tzw. środków trwałych są bowiem rozliczane systematycznie poprzez odpisy amortyzacyjne.

 

Wszelkie zwierzęta na cele podatku dochodowego nie są traktowane jako środek trwały i nie podlegają amortyzacji. Ponieważ jednak inwentarz żywy może służyć prowadzonej działalności gospodarczej oraz osiąganym z niej przychodom, należy uznać, że może stanowić koszt uzyskania przychodu. W rezultacie zakup zwierząt wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, należy ująć w ciężar kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie poniesienia wydatku i to nawet wówczas, gdy zakup ten przekracza wartość 10000 zł. Zwierzę nie będzie podlegało amortyzacji jako środek trwały, a koszty jego zakupu zostaną jednorazowo rozliczone jako koszty bieżącego okresu. Nie tylko wydatki na zakup zwierząt wykorzystywanych do prowadzenia działalności, lecz także wszystkie pozostałe wydatki związane z ich utrzymaniem i opieką, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Naturalnie obowiązują ogólne zasady ujmowania w kosztach, co oznacza, że wydatki te muszą mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 

 

 

 

Najnowsze posty

09 września 2024
Nowe terminy obowiązkowego KSeF Krajowy System e-Faktur (KSeF) miał stać się obowiązkowy od 1 lipca 2024 r., ale termin ten przesunięto na: - 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których
18 kwietnia 2024
Fundacja rodzinna jako sposób na zarządzanie majątkiem rodzinnym Jeżeli spadkobiercy nie mogą lub nie chcą zajmować się biznesem, a posiadamy majątek i chcemy go pomnażać może warto stworzyć fundację rodzinną?
08 marca 2024
Dokarmianie pracowników Od 1 września 2023 r. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia nie stanowi wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do
06 marca 2024
  Założenie spółki cywilnej krok po kroku KROK 1: START Wspólnikami spółki cywilnej mogą być osoby fizyczne, osoby prawne (spółki) albo połączenie tych dwóch grup. Spółce cywilnej nie przysługuje status przedsiębiorcy.

Atax Audyt Sp. z o.o.

 

 

91-341 Łódź

ul.   Pojezierska 97 B 

NIP:    947-199-12-88

REGON:  367707904

KRS:      0000685432

Zadzwoń do nas

(+48) 502 592 828

Napisz do nas

atax@ataxaudyt.pl